80 LET PRÁVNÍCH SKUŠENOSTÍ

80 let celkové právní expertízy. Máme zkušenosti v oblasti fúzí a akvizic, strategických investic, převzetí a obrany před převzetím, práva obchodních společností a cenných papírů a správy a řízení společností. Poskytujeme poradenství kupujícím i prodejcům. Zabýváme se některými z největších, nejkomplexnějších a nejnáročnějších transakcí po celém světě. Vedeme důkladné vyšetřování a soudní spory a poskytujeme poradenství senior managementu v kritických situacích. Přicházíme s vynalézavými a průlomovými řešeními, které dramaticky ovlivňují podnikání a právo. Jsme lídři.

Jak s námi spolupracovat
V naší firmě se naši zkušení právníci zaměřují na poskytování profesionálních a rychlých služeb pro své klienty. Stejně jako vy chceme, aby byl váš případ úspěšný, a uděláme vše v rámci práva na ochranu vašich zájmů.

Před přijetím případu poskytujeme bezplatnou počáteční konzultaci prostřednictvím telefonické konference, abychom zhodnotili individuální okolnosti a poskytli vám informace týkající se vašeho potenciálního případu. Chceme se ujistit, že vám dokážeme poskytnout cenné služby dříve, než se ujmeme vašeho případu. Prostřednictvím našeho bezplatného zhodnocení jsme schopni rozhodnout o nejlepším směřování vašeho potenciálního případu a přizpůsobit své právní zdroje konkrétní situaci.

Po úvodní konzultaci, pokud se rozhodnete spolupracovat s Navrat Law, postupujte prosím následovně, abyste s námi navázali vztah advokát-klient:

1. Podepíšete smlouvu s advokátem
Po úvodních konzultacích vám zašleme smlouvu o poskytování právních služeb. Přečtěte si smlouvu, vytiskněte ji a podepište ji.
2. Vraťte podepsanou smlouvu o poskytování právních služeb spolu s počáteční platbou
Podepsanou smlouvu o poskytování právních služeb (dohoda mezi advokátem a klientem) můžete poslat spolu s úhradou počátečního poplatku za právní poradenství do naší advokátní kanceláře, nebo můžete podepsanou smlouvu o poskytování právních služeb poslat prostřednictvím přílohy e-mailu.
3. Přijměte kopii podepsané smluvní smlouvy
Jakmile dostaneme podepsanou smlouvu a zpracujeme vaši platbu, zkontaktuje vás zkušený advokát a začne pracovat na vašem případě. Vyplněná smlouva o poskytování právních služeb, kterou jste podepsali vy a právník, naznačuje vytvoření vztahu mezi advokátem a klientem.

Vaším právníkem se staneme jen tehdy, když budeme souhlasit s tím, že vás budeme zastupovat jako klienta. Po podepsání a odeslání smluvního závazku a zaplacení požadovaného počátečního poplatku za právního zástupce vám zašleme kopii uzavřené smlouvy o poskytování právních služeb. Upozorňujeme, že do té doby není vytvořen žádný vztah mezi advokátem a klientem.

Payment Methods

Our firm accepts the following methods of payment: cash, personal checks, money orders, traveler’s checks, cashier’s checks, wire transfers, MasterCard and Visa credit cards.Additionally you can use the Paypal Payment Platform that is quick and save. If you wish to use Paypal please enter the fee amount and click the pay button. You will be automatically forwarded to the Paypal Payment Platform.
You may pay by credit card if following is satisified:
(i) you have recieved our terms and conditions or engagement letter,
(ii) you have agreed to our terms and conditions or with our engagement letter, and
(iii) you prefer to pay by credit card and do not wish to pay by wire transfer or other payments methods.

Free Evaluation

We’re proud to offer our free evaluation services so that you, our potential client, will receive more information on your options and our expert opinion on the likelihood of a successful case. You may take advantage of our free evaluation services by sending an e-mail to us.

Please be advised that the scope and depth of our free evaluation service is not limitless. We receive an overwhelming number of inquiries about legal issues thereby we can’t guarantee a free evaluation in all circumstances.

Fee-Based Consultation

For those whose situations do not fall within our free-evaluation categories, you may take advantage of our fee-based consultation services and still obtain our expert advice on your options and eligibility. In many cases, our fee-based consultation services will benefit you because we will be able to spend the necessary time to provide you more detailed answers to your questions.

When taking advantage of our fee-based consultation service, you can choose the level of detail that suits your needs best. Each level depends on how complicated your issues are. The less detailed response you need, or the less difficult the issues, the smaller the cost of the fee-based consultation. Please also note that the full amount of your consultation cost will be fully credited toward your attorney fee if you choose to retain us to handle your case within 15 days of the consultation. The fee-based consultation will enable us to provide you with enough information about your options that you can decide more easily if you want to retain us as attorneys.

skyscraper

SOLUTION FOCUSED LEGAL THINKING

At Navrat Law, our experienced attorneys are dedicated to providing professional and fast service for our clients. We want your case approved as much as you do, and will do everything within the legal framework to advance your interests.

Apply Online   

WE HAVE WORKED WITH THE WORLD’S MOST SOPHISTICATED BUSINESSES ON MARKET LEADING TRANSACTIONS

What We Do   

OUR COMMITMENT TO HELP OUR CLIENTS DELIVER THEIR STRATEGIES HAS SEEN US BUILD A TRULY GLOBAL NETWORK

Where We Work   

GLOBAL TEAM. WORLD CLASS RESULTS.

Matus Navrat

SENIOR PARTNER

Mr. Navrat received his law degree from New York University School of Law. Mr. Navrat is currently advising mainly on complex corporate, tax, and intellectual property matters.

Katarina Vodickova

Associate

Comenius University School of Law

WE’RE RECRUITING

LEADING MINDS. LATEST PUBLICATIONS.

Alternative Investment Fund Managers Directive

November 5th, 2015|0 Comments

Alternative Investment Fund Managers Directive will put hedge funds and private equity funds under the supervision of EU regulatory […]

Dodd–Frank Wall Street Reform Act

November 5th, 2015|0 Comments

Dodd–Frank Wall Street Reform Act is a U.S. legislation that implements financial regulatory reform signed into law on July […]

JOBS Act – Jumpstart Our Business Startups Act

November 5th, 2015|0 Comments

Jumpstart Our Business Startups Act (the “JOBS Act”) is a U.S. legislation that is intended to stimulate economic growth […]

The America Invents Act

November 5th, 2015|0 Comments

On September 16, 2011 president Obama signed the long-debated patent reform bill into law („The America Invents Act“), thereby […]